Banneux je malé mestečko v západnom Belgicku neďaleko hraníc s Holandskom, Nemeckom a Luxemburskom. Leží na neúrodnej náhornej rovine na pokraji pohoria Ardeny, ktorú charakterizuje chudobná pôda a chudobní obyvatelia. V roku 1933 sa tu zjavila Panna Mária dvanásťročnému dievčatku z chudobnej mnohopočetnej rodiny Mariette Beco. Zjavila sa jej celkom osemkrát a predniesla jej jednoduché, ale aj dnes veľmi aktuálne posolstvá:  „Som Panna chudobných.” „Prichádzam, aby som zmiernila utrpenie.” „Dôverujte mi – ja budem dôverovať vám!” „Som Matka Spasiteľa, Matka Božia. – Veľa sa modlite!” Na mieste zjavení je prameň s čistou vodou o ktorom Panna Mária povedala: „Tento prameň je vyhradený pre mňa a pre všetky národy, pre všetkých chorých”. V roku 1949 katolícka cirkev zjavenia v Banneux oficiálne uznala za pravé. V máji 1985 navštívil toto pútnické miesto aj blahoslavený Ján Pavol II. a osobne sa stretol s Mariette Beco. Mariette zomrela v Banneux v decembri minulého roku vo veku 90 rokov. Posledné roky svojho života často chodievala k prameňu a do Kaplnky zjavení a modlila sa k Panne Márii tak, ako tisícky ďalších pútnikov.

Viaceré národy reagovali na slová Panny Márie “tento prameň je vyhradený pre mňa a všetky národy” a postavili na tomto posvätnom mieste svoje národné kaplnky. Slovensko je v Banneux tak isto zastúpené. Nie síce kaplnkou, ale dreveným reliéfom Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska, ktorý je umiestnený na čestnom mieste v kaplnke svätého Františka. Vytvorenie umeleckého diela zhotoveného rezbárom a reštaurátorom Štefanom Dolobáčom z Hrabovca nad Laborcom inicioval a financoval rodák z Vrbového Anton Polák, ktorý od roku 1941 žije vo Flámsku. Reliéf bol posvätený 18. septembra 2010 počas slávnostnej svätej omše, ktorú celebroval arcibiskup Alojz Tkáč.

Odvtedy sa Slováci žijúci v Belgicku pravidelne stretávajú na tomto mieste na sviatok Sedembolestnej Panny Márie. Tak tomu bolo aj minulý týždeň. Púť k Sedembolestnej Panne Márii zorganizovala Slovenská katolícka misia v Bruseli a zúčastnilo sa jej niekoľko desiatok Slovákov a Čechov, medzi nimi aj donor reliéfa Sedembolestnej Anton Polák. Svätú omšu v kaplnke sv. Františka celebrovali správca Slovenskej katolíckej misie v Londýne Tibor Borovský a správca Slovenskej katolíckej misie v Bruseli Ľubomír Fabčin. Vo svojej homílii sa Ľubomír Fabčin sústredil na historický význam Sedembolestnej pre slovenský národ. Zdôraznil, že jej sviatok nie je iba cirkevným sviatkom, ale aj sviatkom štátu, ktorý by sme si mali zachovať. Po slávnostnej svätej omši účastníci usporiadali piknik, na ktorý priniesli a navzájom sa delili s božími darmi, tak ako to pravidelne robievali prvotní kresťania.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: Ján Žatko