Slovenským a českým krajanom sa odporúča čím skôr zaregistrovať po príchode do UK do Slovenskej katolíckej misie (SCM) v Londýne ako jej členovia. Viac nájdeš v sekcii REGISTRÁCIA ČLENA (FARNÍKA) SCM.

Benedikt XVI. na Anjel Pána: Aby všetci boli jedno

Vatikán (24. januára 2010, RV) Benedikt XVI. sa pred modlitbou Anjel Pána prihovoril veriacim týmito slovami:

Drahí bratia a sestry!

Medzi biblickými čítaniami dnešnej liturgie je veľmi známy text Prvého listu Korinťanom, v ktorom sv. Pavol prirovnáva Cirkev k ľudskému telu. Apoštol Pavol píše: „Lebo ako je jedno telo a má mnoho údov, ale všetky údy tela sú jedno telo, hoci je ich mnoho, tak aj Kristus. Veď my všetci, či Židia alebo Gréci, či otroci alebo slobodní, boli sme v jednom Duchu pokrstení v jedno telo. A všetci sme boli napojení jedným Duchom“ (1Kor 12, 12-13). Cirkev chápe ako telo, ktorého hlavou je Kristus, s ktorým tvorí jednotu. Apoštol nám chce odovzdať myšlienku jednoty v mnohosti chariziem, ktoré sú darom Ducha Svätého. Vďaka nim sa Cirkev prezentuje nie ako uniformný, ale ako bohatý a životaschopný organizmus, ako ovocie jediného Ducha. Tento Duch vedie všetkých k hlbokej jednote. Prijíma rozdielnosti bez toho, aby ich odstránil a vytvára medzi nimi harmóniu. Cirkev je predĺžením prítomnosti zmŕtvychvstalého Pána v dejinách, osobitne prostredníctvom sviatostí, Božieho slova, chariziem a rozdeľovaním služieb v spoločenstve. Preto práve v Kristovi a v Duchu je Cirkev jedna a svätá. Predstavuje intímne spoločenstvo, ktoré presahuje ľudské schopnosti a podporuje ich.
S potešením zdôrazňujem tento aspekt, keďže práve prežívame Týždeň modlitieb za jednotu kresťanov, ktorý sa skončí zajtra na sviatok Obrátenia svätého Pavla. Už tradične, v popoludňajších hodinách budem celebrovať vešpery v Bazilike sv. Pavla za hradbami, za účasti zástupcov iných cirkví a cirkevných komunít žijúcich v Ríme. Budeme prosiť Boha o dar plnej jednoty medzi všetkými Kristovými učeníkmi a zvlášť, podľa tohtoročnej témy, obnovíme úsilie byť spoločne svedkami ukrižovaného a zmŕtvychvstalého Pána (Lk 24,48).
Ohlasovanie evanjelia robí hodnovernejším a efektívnejším spoločenstvo kresťanov, ako potvrdil sám Ježiš, keď sa modlil k Otcovi v predvečer svojej smrti: „Aby všetci boli jedno…… aby svet uveril“ (Jn 17,21).
Nakoniec, drahí priatelia, by som chcel spomenúť postavu Františka Saleského, ktorého liturgická spomienka pripadá na 24. januára. Narodil sa v Savojsku v roku 1567. Študoval právo v Padove i Paríži a volaný Pánom, sa stal kňazom. Jeho kázne a duchovná formácia veriacich prinášali veľké ovocie. Zdôrazňoval, že všetci sú povolaní k svätosti a každý, – ako hovorí sv. Pavol vo svojom prirovnaní k telu – má v Cirkvi svoje miesto. Sv. František Saleský je patrónom žurnalistov a katolíckej tlače. Do jeho duchovnej starostlivosti zverujem Posolstvo k Svetovému dňu spoločenských komunikačných prostriedkov, ktoré každý rok podpisujem pri tejto príležitosti a ktoré bolo včera prezentované vo Vatikáne.

Nech nám Panna Mária, Matka Cirkvi, pomôže neustále napredovať v budovaní spoločenstva, aby sme svedčili o kráse jednoty v spoločenstve s Otcom, Synom i Duchom Svätým.

Odpoveď